Stiri pe blog

Un alt blog de stiri

– Premiile Oscar, în direct la HBO România, pe 8 martie, de la ora 3.00

HBO România va difuza, în noaptea de 7 spre 8 martie, de la ora 3.00, gala de decernare a premiilor Oscar, în direct şi în exclusivitate, în varianta originală, nedublată, informează postul de televiziune. Premiile Oscar vor fi decernate într-o gală care va avea loc la Kodak Theatre din Los Angeles, iar gazdele galei de anul acesta vor fi Alec Baldwin şi Steve Martin. Nominalizările la premiile Oscar 2010 au fost anunţate marţi, într-o conferinţă de presă, la Los Angeles, iar filmele „Avatar”, în regia lui James Cameron, şi „The Hurt Locker”, în regia lui Kathryn Bigelow, au primit cele mai multe nominalizări la premiile Oscar 2010, fiecare din ele fiind nominalizate la nouă categorii.

Cititi si Lista castigatori Oscar: “The Hurt Locker” a obţinut şase premii


Categoria:

  • Cel mai bun film: „Avatar”, „The Blind Side”, „Precious”, „District 9”, „An Education”, „The Hurt Locker”, „Inglorious Bastards”, „Precious”, „Up”, „A Serious Man” şi „Up in the Air”
  • Cel mai bun regizor: James Cameron – „Avatar”, Kathryn Bigelow – „The Hurt Locker”, Quentin Tarantino – „Inglourious Basterds”, Lee Daniels – „Precious”, Jason Reitman – „Up in the Air”
  • Cea mai bună actriţă în rol principal: Sandra Bullock – „The Blind Side”, Carey Mulligan – „An Education”, Meryl Streep – „Julie şi Julia”, Helen Mirren – „The Last Station” şi Gabourey „Gabby” Sidibe – „Precious”
  • Cel mai bun actor în rol principal: Jeff Bridges – „Crazy Heart”, George Clooney – „Up in the Air”, Colin Firth – „A Single Man”, Morgan Freeman – „Invictus” şi Jeremy Renner – „The Hurt Locker”
  • Cel mai bun actor în rol secundar: Matt Damon – „Invictus”, Woody Harrelson – „The Messenger”, Christopher Plummer – „The Last Station”, Stanley Tucci – „The Lovely Bones” şi Christopher Waltz – „Inglorious Basterds”
  • Cea mai bună actriţă în rol secundar: Penelope Cruz – „Nine”, Vera Farmiga – „Up in the Air”, Anna Kendrick – „Up in the Air”, Mo’Nique – „Precious” şi Maggie Gyllenhaall – „Crazy Heart”
  • Cel mai bun scenariu adaptat: Neill Blomkamp şi Terri Tatchell – „District 9”, Nick Hornby – „An Education”, Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche – „In the Loop”, Geoffrey Fletcher – „Precious”, Jason Reitman şi Sheldon Turner – „Up in the Air”
  • Cel mai bun scenariu original: Mark Boal – „The Hurt Locker”, Quentin Tarantino – „Inglourious Basterds”, Alessandro Camon şi Oren Moverman – „The Messenger”, Joel Coen şi Ethan Coen – „A Serious Man”, Bob Peterson, Pete Docter, Tom McCarthy – „Up”
  • Cel mai bun film de animaţie: „Caroline”, de Henry Selick, „Fantastic Mr. Fox”, de Wes Anderson, „The Princess and the Frog”, de John Musker şi Ron Clements, „The Secret of Kells”, de Tomm Moore, şi „Up”, de Pete Docter
  • Cea mai bună regie artistică: „Avatar”, „The Imaginarium of Doctor Parnassus”, „Nine”, „Sherlock Holmes”, „The Young Victoria”
  • Cea mai bună imagine: „Avatar”, „Harry Potter and the Half Blood Prince„, The Hurt Locker”, „Inglourious Basterds”, „Das Weisse Band”
  • Cele mai bune costume: „Bright Star”, „Coco avant Chanel”, „The Imaginarium of Doctor Parnassus”, „Nine”, „The Young Victoria”
  • Cel mai bun machiaj: „Il Divo”, „Star Trek”, „The Young Victoria”
  • Cel mai bun lungmetraj documentar: „Burma VJ”, „The Cove”, „Food, Inc.”, „Which way Home”
  • Cel mai bun scurtmetraj documentar: „China Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province”, „The Last Campaign of Governor Booth Gardner”, „The Last Truck: Closing of the a GM Plant”, „Music by Prudence”, „Rabbit a la Berlin”
  • Cel mai bun mixaj de sunet: „Avatar”, „The Hurt Locker”, „Inglourious Basterds”, „Star Trek”, „Transformers: Revenge of the Fallen”
  • Cel mai bun montaj de sunet: „Avatar”, „The Hurt Locker”, „Inglourious Basterds”, „Star Trek”, „Up”
  • Cel mai bun montaj: „Avatar”, „District 9”, „The Hurt Locker”, „Inglourious Basterds”, „Precious”
  • Cel mai bun film străin: „Ajami” (Israel), „El Secreto de Sus Ojos” (Argentina), „The Milk of Sorrow” (Peru), „Un Prophete” (Franţa), „Das Weisse Band” (Germania)
  • Cel mai bun scurtmetraj: „The Door”, „Instead of Abracadabra”, „Kavi”, „Miracle Fish”, „The New Tenants”
  • Cel mai bun scurtmetraj animat: „French Roast”, „Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty”, „The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)”, „Logorama”, „A Matter of Loaf and Death”
  • Cele mai bune efecte vizuale: „Avatar”, „District 9″,”Star Trek
  • Cea mai bună coloană sonoră: „Avatar” – James Horner, „Fantastic Mr. Fox” – Alexandre Desplat, „The Hurt Locker” – Marco Beltrami şi Buck Sanders, „Sherlock Holmes” – Hans Zimmer, „Up” – Michael Giacchino
  • Cel mai bun cântec: „Almost There” din „The Princess and the Frog” – Randy Newman, „Down in New Orleans” din „The Princess and the Frog” – Randy Newman, „Loin de Paname” din „Paris 36” – Reinhardt Wagner şi Frank Thomas, „Take It All” din „Nine” – Maury Yeston, „The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” din „Crazy Heart” – Ryan Bingham and T Bone Burnett.
Anunțuri

Din categoria:Lifestyle, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 Responses

  1. ioana spune:

    vreau sa vad „The Hurt Locker” cred ca e misto rau la cate nominalizari a primit!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: